V85 Gävle – 🐴✨ En härlig travlördag väntar med fina lopp och vassa tips!

✨ Imorgon ser vi fram emot V85 från Gävle och en riktigt härlig travlördag!
På programmet väntar bland annat ”Gävle Stora Pris” ett spännande långlopp över 2 640 meter med autostart, där 1 Borups Victory är tillbaka efter en paus och 7 High on Pepper också finns med i startfältet. Det bjuds dessutom på kallblodslopp – ja, det här ser ut att bli en riktig toppenlördag! 🔥🐴
Inför morgondagens V85 har Fredric Lindman och Johan Bergman laddat upp inför omgången och delar här med sig av sina bästa tips: 🎯👇
Det vankas en lagom svår V85-omgång på Gävletravet. Vi har två råstarka singelstreck att luta oss mot och omgången avslutas på absolut bästa sätt med en rykande färsk hemmaskräll!
MINA TRE NYCKLAR TILL 8 RÄTT
V85-4: 1 Borups Victory – Bara bärs fram och ångar på mot Paris i januari. Från det här utmärkta utgångsläget finns det inget som stoppar honom. Omgångens mest skottsäkra spik.
V85-7: 7 Great Old Dance – Trivs fantastiskt bra tillsammans med Jepson. Det här är en riktig hårdrockare som vinner det här loppet, om så krävs hela vägen från dödens.
V85-8: 2 Justcantgetenough – Kupongens absolut roligaste drag! Tar spets omgående, stallet visar toppform och det doftar en bejublad hemmaseger på upploppet. Bara att vinka till publiken, Felicia Molin.
Jag har faktiskt kollat extra noga på det lopp som jag anser vara det svåraste i hela omgången, nämligen V85-2. Stolopp, spårtrappa och jämn nivå på hästarna. Det är också ganska lurigt att räkna ut hur loppet blir kört.
Jag insåg tidigt i veckan att det skulle bli mycket ”snack” kring 2 Realize’em (V85-2) då hon nu ska gå barfota runt om (för andra gången i livet) och tävla i jänkarvagn för första gången. Markus Pihlström var också väldigt optimistisk redan i måndags när jag pratade med honom.
Lyckas hästen hålla spets så kan det räcka långt, men för mig är det bara en idé av många i det här svåra loppet.
3 Direction Face tycker jag känns nästan lika het, men hon är mycket mindre spelad. En sådan som 11 Ajlexes Gourmand med Björn Goop för första gången är ett minst lika givet streck som någon annan i fältet.
Jag tar även med högkapabla duon 8 Havana Heaven och 15 Sonesta, trots spåren. Jag kryddar även med 9 Sweet Celebration, som gick en ruggig svepning näst senast.
Lycka till!