V85 Åby – våra tankar!
V85 körs denna vecka från Åby och här nedan kommer tips från ett urval av våra spelläggare här på KöpAndel.
V85 från Åby det kan bli riktigt spännande med open stretch. Det brukar då ofta bli att många försöker köra på innespår och utnyttja den situationen att spurta på open stretch. Innespåret är inte så bra i auto bättre mitt bakom bilen här och i volt är det bra med en vass kusk från springspår. Banunderlaget har varit bra på sistone enligt Julian Cordeau. Denna gång har jag några fina varningar vi börjar med avdelning fyra.
4:11 Pure Desire(8,8%) Ett fint sto som kommer från 2 starter på Vincennes, spurtar bra, har vunnit båda starterna hon tävlat barfota runt om i Sverige, går ner i klass den här gången. Hon passade inte riktigt på Vincennes bana utan är mer effektiv på Sveriges släta banor enligt Christoffer Eriksson. Det finns fin fart och bra tid på distansen. I ett vidöppet stolopp så varför inte en fin spik för den tuffa.
6:12 Victoria L.L(2,7%) har bra form, avslutar bra, besegrade flera av motståndarna senast, första barfota runt om. De har haft detta loppet i sikte där hon går ner lite i klass. Ola Karlsson säger att han gör allting för att hon ska vara så bra som möjligt och vill inte byta häst med någon sen är det bara att hoppas på turen från läget. Skulle det bli hård körning som jag tror det kommer att bli här ska man inte glömma bort henne även om det så klart krävs tur från läget
– Det finns några riktiga “framtidshästar” i omgångens Klass III-försök (V85-5) och den jag tror allra mest på den här gången är 5 O.M.Kerlone. Hästen har fått bäst läge av de mest betrodda och då jag tror det blir tidig ledning för sexåringen så är det också givet att spika. Man har siktat mot det här loppet och hästen har visat ruskigt bra kapacitet för klassen, så trots att det även finns andra här som är bra för klass III, så är det ändå så att jag tror att de får svårt att knäcka O.M.Kerlone från ledning. Omgångens bästa spik!
V85 från Åby och en mycket spelvänlig omgång som på förhand ser både öppen och rolig ut. Jag tycker det är fel favoriter i flera lopp, men det kommer i vanlig ordning vara en hel del rörelser på strecken fram till att första starten går.
Något att ta med sig in i omgången är att både Carl Johan Jepson och Johan Untersteiner trivs väldigt bra på Åby när det är V75/V85. Senaste två åren har Jepson vunnit var fjärde start inom spelformerna: 16 segrar på 64 försök. Johan Untersteiner har segrat i 8 av 42, vilket innebär seger i nästan var femte start. Inom V85 har han dessutom 5 av 8.
Untersteiner är betydligt mer betrodd under lördagen som favorit i två avdelningar och andrahandare i två lopp. Det är svårt att dissa någon av hans betrodda, och han kör även omgångens största favorit, 8 Ideal Stone i V85-2. Han bästa chans enligt honom själv är dock andrahandaren 6 Owen Bros i V85-5. Det skiljer massor på strecken på det tidiga spelet dessa två emellan, och Owen Bros är ett tänkbart spikförslag.
Jepson kör lite mindre betrodda i omgången, men han är farlig att räkna bort i alla lopp. Hetast tycker jag att 6 Let Me In är i V85-3 som i skrivande stund bara är femtehandare i loppet. Klar tipsetta för mig, och en möjlig chansspik för den modiga! Han kör också 2 My Lady Emma i V85-7. Även denne har jag som tipsetta, knappt före Untersteiners 8 Madame Mearas. Ett ganska roligt tvåhästarslås, om man vågar lämna favoriten utanför kupongen. Lycka till på spelet i helgen! Och glöm inte att hålla utkik i startlistorna efter Carl Johan Jepson och Johan Untersteiner.