”Det kryllar av skrällar och nästagångare denna onsdag”
Vi har en spännande V86-omgång att se framemot ikväll som saxas mellan Solvalla och Bergsåker. Inför omgången bad vi Martijn van der Weij att dela med sig av sina spaningar!
– Nu är det äntligen onsdag och riktigt spännande V86-omgång som alltid när det är åtta lopp med hög svårighetsgrad.
Så fort startlistan publicerades så plockade jag fram min ”glöm inte dessa hästar” listan och hittade snabbt 10 Moshus Prinsen i V86-3 på Bergsåker. Han har verkligen visat fina prestationer på sistone och det verkar som att toppformen är antågande. Denna avkomma från Månprinsen A.M. vill jag ta ställning för när det är kryss på strecken bland flera ekipage och väljer att spika till spelvänlig procent. Det som talar emot är distansen men jag tror han löser det ändå! Kolla gärna i lopparkivet så förstår ni vad jag menar när detta är spik och bläddra vidare.
Något jag verkligen vill belysa och ta en funderare kring är en av omgångens stora favoriter 2 Strong Vacation som just nu är totalt överstreckad till dryga sjuttio procent av strecken i loppet. Vinner han verkligen 7 av 10 gånger? Klart det ser bra ut med Örjan i sulkyn och perfekt utgångsläge som enligt många skvallrar om ledningen, spets och slut. Jag spikar inte megalampor, speciellt inte när jag hittat några ruskigt intressanta hästar bakom. 8 Hunting Widow är ingen raket från start och spåret är inte heller särskilt bra men med lite överpace så har hon en riktigt vass speed som främsta vapen. Hon har en riktigt bra krigarinstinkt och fin styrka. Även 11 Fauntleroy tycker jag man ska ha med om man garderar med tanke på att tränaren säger i sociala medier att hästen har bra form och dem är nöjda med bakspår. Har stått för riktigt bra insatser gång på gång och är en nästagångare enligt mig.
Några lågstreckade som jag har tagit till mig är först och främst 5 Oche Trot i V86-6 där formkurvan pekar spikrakt uppåt, jag har snackat med tränaren och han säger att med lite flyt i loppet kan hon utmana om segern. Ta med!
7 Master Blaster i avslutningen ska med på alla seriösa kuponger, märkligt lite spelat just nu. Stått för riktigt bra prestationer på V75, näst senast gick det undan på 1.10 första 500m och efter att ha sprungit i ledningen hela loppet fick han se sig slagen på upploppet. Sist satt han fast men spurtade bra när väl luckan kom. Tidigt på min kupong och kanske spik på Holländarns Rövare, vi får se..
Sammanfattningsvis så kryllar det av skrällar och nästagångare denna onsdag, kan bli riktigt kul om vi kommer rätt på det i systemuppbyggnaden. Lycka till och rygga mina andelar så gör vi ett försök att vinna stora pengar tillsammans!