”Kan bli tufft för tilläggshästarna att nå fram.”

Vi har tagit tempen på Måns Carlsson inför kvällens Xpress omgång på V86 som saxas mellan Åby/Solvalla.

V86-1 Där vi har 3 Calamari som favorit, rätt favorit tycker jag men för 68 % i skrivande stund är det lite väl mycket. Hade det jobbigt med aktionen senast, men om den håller ihop det kan den gå från de flesta positioner. 2 Hunter Montana har fått ett bra utgångsläge och goop har bra snurr på stallet, kan få ett bra lopp. 5 Baroncini Jet är snabb ut och lär nog ladda för ledning, därifrån kan han bli svårstoppad.

V86-2 är väldigt jämnspelad, favorit är 6 Ekas Zalming. Jag själv spikade Ekas i senaste starten och tyckte den såg väldigt fin ut. Men här kan man använda breda penseln, svårlöst.

V86-3 1 Betting Pacer har perfekt läge, gillar att gå i ledning och hoppas såklart på spets och slut. Det som är emot är att loppet springs på Åby och att hästarna som sitter i rygg kan utmana på slutet. Men tycker ändå det är en stark spik! Ni som garderar glöm inte 9 Call Me Brodda som kan få en perfekt resa i rygg på Betting Pacer.

V86-4 Är 6 Zanzibar Wise As favorit men finns en del frågetecken på hur formen är. Hästen som trender uppåt och som troligtvis är favorit när omgången drar igång är 9 Viking Brodde som kan vinna om den håller ihop aktionen. Skrällen är en häst jag oftast har med när jag garderar 7 Vacqueras, men det är ett rejält långskott.

V86-5 Här är 3 Lozano boko favorit som kommer med 2 raka vinster på ett bra sätt och formen finns där, men går upp i klass och möter nu mycket bättre motstånd. 6 Cechov är en stor häst som gör första starten i Sverige. Här hoppas man från stallet att Sveriges kurvor ska vara bra för hästen. 11 Boli You S.M. har inte haft någon tur hos kolgjini som senast blev störd och det kan varit segern som rök. Hästen har gjort det bra i Italien innan den kom till Sverige, står på tur för seger!

V86-6 Här tycker jag det är 2 hästar som sticker ut. Nummer 2 Parfait A.F och 13 Digital Class. Den sistnämnda är bästa häst enligt mig, men 40 meter tillägg är såklart ett stort minus. Vill man gardera ytterligare måste jag nämna nummer 11 North Dakota. Var ute i tufft gäng senast men höll väldigt fint, med rätt resa kan den absolut vara med och slåss om vinsten.

V86-7 1 Amon wise As kan sitta bra på det här, bör kunnas sitta länge i ledning. Kan vara en rolig spik för dom som vågar. Finns dock roliga låg % att ha med. 6 Prima Kaiser är gynnad av distansen. 4 RedBull Pellini är ganska ojämn men har en väldigt bra grund, trivs också över den längre distansen. 9 Starbec’s A.To Z. gjorde ett bra lopp senast över distansen och avslutade starkt.

V86-8 Ruskigt svårlöst lopp. 9 Wish Me Magic hade en stark spurt senast på open stretchen och kommer med form. 5 Ready Tonight gör en spännande regidebut hos Redén. Har en bra grundkapacitet, ska bli spännande att se vad Redén kan göra. 2 Capital Gain C.C. har många bra lopp i kroppen och gör ofta starka lopp. Kan bli tufft för tilläggshästarna att nå fram.

⭐MORASPIK V86⭐
  • Dela sidan

Våra andelsspel

Välkomna till lagen!

Med Köpandel kan du vara med och spela tillsammans med landets främsta tipsters på ATG:s spelformer V85, V86, GS75, V64, V4, Top 7 och Big 9. Vi har andelar från 25 kronor.

Till Köpandels andelar

Sugen på andelsspel till Svenska Spel?

På Överodds.se hittar du andelar till flera olika spelformer och du kan även lägga upp ett eget system till försäljning!

Till Köpandels andelar

Travögats V85-spaning på Åby

Thomas “Travögat” Öhman har gått igenom omgången – nu är både videotipset och rubrikhästarna…

V85 Åby + 19,5 miljoner kr extra i potten! Tio av tio i betyg!

Vi har en mycket fin jackpot till Åbys V85-omgång på lördag. Det adderas nästan…

V64 Bollnäs – rolig tvåprocentare!

God förmiddag allihopa! Det är fredag och helgen närmar sig – härligt! Idag tar…

V64 Örebro – helt bortglömd på spelet ikväll!

God morgon! ☀️ Solen strålar och humöret är på topp – hoppas att ni…

V86 Bjerke/Solvalla – Fredric och Annica tipsar!

Det är onsdag och därmed dags för V86. Omgången delas mellan Solvalla och Bjerke.…

Har du frågor eller synpunkter, kontakta info@trmedia.se

Spel från Svenska Spel Sport & Casino AB samt AB Trav och Galopp. Åldersgräns 18 år.

Vill du ha koll på ditt spelande?
Stödlinjenwww.stodlinjen.se020-819 100
Spelpauswww.spelpaus.se
Spelfrihetenwww.spelfriheten.se

Köpandel är en del av TR Media
Integritetspolicy | Tillgänglighet