V86 Åby/Boden – Efter fullträffarna: nu siktar vi ännu högre! 🏆

Dagens V86, som ikväll delas mellan Åby och Boden är kvällens stora höjdpunkt! Bodentravet i norr står även värd för uttagningslopp till Breeders’ Crown för fyraåriga hingstar/valacker och treåriga ston. 🏆

Våra duktiga spelläggare har haft en riktigt stark vecka, med full pott på V64 och fina plusresultat både i måndags och tisdags. 🎯💰

Även helgens svårlösta V85-omgångar gav fina resultat, med både 6 och 7 rätt. Gustaf Björck var en av dem som lyckades kamma hem fina vinster! 🍀

Nu laddar vi om och siktar mot nya fullträffar! 🔥

👉 Ta del av Gustaf Björcks, Fredric Lindmans, Johan Bergmans  och Linn Anderssons analyser inför kvällens V86-omgång och se vad våra spelläggare tror på.

Gustaf Björck:

Kul med fina vinster på V85 två helger i rad. Förhoppningsvis är det dags att leverera även på V86 ikväll!

De flesta avdelningar är ojämna och kräver inte särskilt många streck för att det ska kännas tryggt att överleva. Jag har ändå en relativt bra känsla för omgången, inte minst eftersom jag har en given vinnare som förhoppningsvis inte blir alltför hårt betrodd.

Hästen jag syftar på är 1 Hennesi Butja (V86-7). Hon möter enklare motstånd än hon är van vid och har svarat för fina insatser varje gång hon, likt nu, återkommit efter uppehåll – två segrar och en andraplats på tre starter. Innerspåret passar bra då stoet är snabb från start. Från spets är hon obesegrad på tre försök, men hon är på intet sätt beroende av den positionen för att slå det här gänget.

Stallformen? Maria Törnqvist hade sina första hästar till start igår sedan avstängningen där hästarna presterade starkt. 1 Hennesi Butja rapporteras väl förberedd inför comebacken och en bra insats är att vänta. Då är segerchansen hög i den här – för henne – tämligen enkla konkurrensen.

Omgångens bästa spikar bakom Hennesi Butja är 7 Gilmore Face (V86-3) respektive 5 Conrads Jessica (V86-4) – som båda har fina uppgifter.

Fredric Lindman:

– Boden och Åby är en kombination jag gillar skarpt till dagens V86-omgång. Tävlingarna från Boden kan ofta vara svårlösta och det dyker titt som tätt upp några ordentliga skrällar ”från ingenstans”. Ikväll är det väl dock lite mer kända hästar som tävlar än vad det kanske är ”vanliga” tävlingsdagar, men jag gillar det ändå!

Framförallt när jag nu har hittat två starka spikar där uppe, 5 Gap Kronos (V86-2) och 8 Sonoma L.A. (V86-4). Den förstnämnde såg grym ut hela vägen i kval till Derbyt i Sverigedebuten senast, och med det färskt i minnet så har jag svårt att se honom förlora ikväll. Samma gäller efter intrycket som Sonoma L.A. gjorde på Solvalla senast som fastlåst. Helstängt huvudlag på ikväll och motståndet är mycket enklare.

Skrällen 1 Bill Weasley (V86-3) har jag stora förväntningar på, vilket jag även har på Björn Goop när han nu hoppas upp bakom 6 Campitj i samma lopp. Två givna streck i ett bra ”skrällopp”. 10 Global Got It All (V86-8) borde vara favorit.

Lycka till!

Johan Bergman:

På förhand en spelvänlig och öppen omgång där jag fastnat för ett singelstreck som jag tror bara är bäst. I övrigt finns det gott om trevliga skrälldrag som kan få kupongen att bli värd miljonbelopp.

Spiken stavas 3 Noelia (V86-8) och körs av formstarke Mats E Djuse. Barfota runt om och de värsta motbuden från sämre utgångslägen. Det kan bli tidig ledning, men jag tror inte att stoet behöver den positionen för att vinna detta. Hon är bara bäst ikväll.

Redan i inledningen kan det bli fint rens. Färske segraren av K G Bertmarks minne, Peter Arnqvist, selar ut 5 Tuppen åt Gustav Johansson. Hästen är väldigt startsnabb och distansen den rätta. Ekipaget får en fin resa och kan absolut vinna detta. Alldeles för lite streckad!

En favorit som jag tror vi kan fälla är 5 Conrads Jessica (V86-4). Det slog inga gnistor om henne senast även om tiden var fin. Det krävs klaff för att hon ska vinna och jag tycker att det finns flera vassa motbud här och det kan löna sig att gardera brett.

Linn Andersson:

Bästa spiken i omgången tycker jag är 5 Gap Kronos (V86-2). Stallkamraten 1 Gumshoe Sox riskerar att bli överflyglad från innerspåret, samtidigt som Wäjersten lär vara offensiv med Gap Kronos. Det blir dessutom amerikansk vagn och jag tror på tidig ledning och bra chans att stanna där hela vägen.

Den andra spiken hittar vi i avslutningen där 3 Noelia (V86-8) har fått ett perfekt utgångsläge. Hon kommer med toppform, står bra inne i loppet och med Mats E Djuse i vagnen känns det som en stark häst att luta sig mot.

I V86-3 finns två lågprocentare jag gärna vill få med. 1 Bill Weasley har visat bra fart och är alldeles för lite streckad, även om innerspåret på Åby kan bli en fälla. Även 10 Magnus Palema är intressant med tre segrar på sex starter och två segrar på lika många försök på Åby.

En favorit jag däremot gärna garderar är 8 Morning Rain (V86-6). Från spår åtta och med skor runt om känns hon inte given till den höga procenten. Där plockar vi även med 3 Zeebreeze, som har ett betydligt bättre utgångsläge, och 6 Calgary Flames.

I V86-5 vill jag särskilt lyfta 2 Manhattan J.P. Efter de sena strykningarna står hon ensam på startvolten och kan få ett väldigt fint lopp där framme.

V86-7 är ett öppet lopp där jag vill gardera. En rolig lågprocentare är 2 Al’s Demonic Doll, som från ett bra utgångsläge kan få ett fint lopp i ryggar och chansen via Åbys open stretch.

Gustaf Björck
Fredric Lindman
Johan Bergman
Linn Andersson
  • Dela sidan

Våra andelsspel

Välkomna till lagen!

Med Köpandel kan du vara med och spela tillsammans med landets främsta tipsters på ATG:s spelformer V85, V86, GS75, V64, V4, Top 7 och Big 9. Vi har andelar från 25 kronor.

Till Köpandels andelar

Sugen på andelsspel till Svenska Spel?

På Överodds.se hittar du andelar till flera olika spelformer och du kan även lägga upp ett eget system till försäljning!

Till Köpandels andelar

V64 ESKILSTUNA – jackpottipsen kommer här!

Måndagen gav oss en jackpot – då fyrarättspotten skickades över till kvällens V64-tävlingar på…

V64 MANTORP – dubbeljackpot med sting!

V64-veckan tar ny form och vi startar upp med en dubbeljackpot på Mantorp och…

V85-Svenskt Travderby! Vi kan väl inte få en sådan skräll till!?

🔥 VILKEN SKRÄLL VI FICK UPPLEVA IGÅR! WOW! 🔥 Igår fick vi verkligen uppleva…

V85 Jägersro – Rubrikhästarna!🔥

En efterlängtad Derbyhelg från Jägersro står på dagens agenda! Det väntar fina V85-tävlingar både…

Big9-JACKPOTT och mycket spännande matcher på kupongen

🔥 JACKPOTT PÅ BIG 9 DEN HÄR HELGEN! 🔥 Vi gnuggar givetvis händerna och…

Har du frågor eller synpunkter, kontakta info@trmedia.se

Spel från Svenska Spel Sport & Casino AB samt AB Trav och Galopp. Åldersgräns 18 år.

Vill du ha koll på ditt spelande?
Stödlinjenwww.stodlinjen.se020-819 100
Spelpauswww.spelpaus.se
Spelfrihetenwww.spelfriheten.se

Köpandel är en del av TR Media
Integritetspolicy | Tillgänglighet