Ny vecka – nya vinster!
Fredric Lindman från Travronden Spel delar med sig av sina tankar inför kvällens V64.
Förra veckan var bra – både sportsligt och framförallt spelmässigt. Vi rullar vidare med vinster varje vecka på V64 och tre stjärnor på alla lagen. Denna vecka ska inte bli någon undantag. Det är en öppen och rolig spelomgång på Mantorpstravet ikväll på V64. Jag har goda förhoppningar om att mina sex rätt ska ge hög utdelning.
Omgångens bästa spik
1 D.J.Spritz (V64-6) står fortfarande väldigt billigt inne i sin klass. Det här är en klassig häst som befann sig i helt fel klass när han kom till Sverige från Italien, och klättringen i klasserna har bara börjat. Tar tredje raka segern ikväll.
Omgångens överspelade
Jag går ut hårt och säger att 1 Bold Knick (V64-1) är alldeles för hårt spelad. Det är tuffa hästar på 20 meters tillägg och över 3640 meter har tillägget mindre betydelse. Bold Knick är absolut en tänkbar vinnare och möjligtvis en motiverad favorit, men just nu är han alldeles för hårt spelad. Given att försöka fälla.
Omgångens bästa skräll
3 Mionetto T.P. ska eventuellt tävla barfota runt om ikväll, och om hon gör det så blir hon väldigt farlig. Med lopp i kroppen bör hennes form vara uppåt och här finns det kapacitet som räcker och blir över för klassen – och barfota runt om är normalt sett väldigt positivt för henne. Här snackar vi om en riktigt rolig en-, kanske två-procentare.
Fäller storfavoriter, klara spikar och sylvassa drag alltså. Ikväll ska vi plocka hem miljoner på V64-spelet. Vill du vara med och dela på pengarna så är det bara att gå in och köpa en andel. Preliminära system för alla mina lag ligger redan upplagda för beskådning.
Mot sex rätt!