Inte bara en belgisk travbana – utan även kvällens bästa spik!
Mattias Holmgren driver sitt framgångsrika lag MATTIAS HOLMGREN – TRAVRONDEN hos oss på Köpandel.se, laget har tre stjärnor vilket betyder att det är en av de lag som tillhör de bästa 10% på ATG Tillsammans. Vi bad Mattias dela med sig av sina spaningar inför kvällens V64-omgång.
Det blev en lättlöst omgång på Färjestad under måndagen vilket gör att det blir jackpott-pengar att spela om ikväll! Eskilstuna bjuder på intressanta lopp och mina tre stjärnor när det kommer till V64 visar att spelformen sitter där den ska.
Mons är inte bara en travbana belägen i den belgiska staden med samma namn. Det är också en travhäst som vunnit hälften av sina 16 starter i karriären så här långt.
Den bästa spiken i tisdagens V64-omgång är tveklöst just Mons (V64-4) om ni frågar mig. Hästen har gjort två starter i regi Daniel Redén och har stått för starka insatser.
Mons inledde karriären lovande på norsk mark innan han kom till Sverige i början av januari. Utan strul under vägen tycker jag Mons för dagen är huvudet högre än konkurrenterna.
För att få upp utdelningen har jag nosat upp ett par intressanta skrällar i omgången. En av dessa är Greta Journey (V64-3) som kan en hel del i grunden. Till singelprocent är hon given på min kupong. Det är även duon Toreador och Gordon Mearas i den femte avdelningen.
Mina andelar kostar 195 kronor och för det priset får man en femtedel i systemet. Jag väljer att spela V6 vilket gör att vi endast får återbäring (2,5 gånger utdelningen) vid full pott.
Varmt välkommen att hänga på!