Till under fem procent är det ett jättefynd i omgången!
GS75 drar den här veckan vidare till Rommetravet och en som är laddad att sätta sjuan, är Linus Eriksson från Travronden spel. Här ger han tre snabba inför omgången.
Omgångens bästa spik
12 Rams Bror (GS75-2) har inlett karriären på bra sätt genom att vinna 11/31 starter. För att ta nästa steg i utvecklingen flyttades han i höstas till Jan-Olov Persson där han senast gjorde debut. Tyvärr var hästen, och flera andra i stallet, inte helt frisk i den vevan och det blev bara en femteplats. Nu låter man mer uppåt från stallet och tror på en klart förbättrad prestation. Med tanke på hur hästen står inne i loppet och att det är en spårtrappa visste man att det väntade ett sämre utgångsläge. Fartmässigt höjer han sig klart över övriga och strular det inte alltför mycket är chansen väldigt god att han rundar till seger.
Omgångens överspelade
7 Tactical Lady U.S. (GS75-6) har visserligen inlett positivt och segrat i 4/7 inledande starter. Motståndet har däremot inte alltid varit det tuffaste och att hon från spår sju är nästan lika hårt betrodd som 2 Cameron Hills och 4 Heavenly Zet är bara fel. Nu kan visserligen streckprocenten ändras en del från att dessa rader skrivs, men står hon kvar till över 20 procent när spelet börjar lägga sig är det i alla fall ingen jag betalar för på min GS75-kupong.
Omgångens bästa skräll
3 Turenne (GS75-7) satt senast fast med allting sparat i ett STL-försök. Av intrycket att döma verkar formen helt på topp och från stallet är man också inne på att en riktigt bra prestation är att vänta. Man maxar vad som går gällande balans och utrustning och Troels Andersen är också inne på att det är full fart framåt som gäller. Motstånd saknas visserligen inte, men hästen är bra för klassen och måste till under fem procent ses som ett jättefynd i omgången.