Spets och slut!
Halmstadstravet inleder V64 och det är även den näst sista dagen i år då man är tvungen att köra med skor på hovarna. Anders Sundvall delar med sig av sina spaningar.
Vädret ser ut att bli bra och det ges därmed bra förutsättningar för ekipagen. Förmodligen kommer vissa testa att köra med ”sommarskor”, vilket kan vara värt att hålla koll på.
Det finns enligt mitt tycke en del kuskar som har oerhört bra känsla för tempobedömning och det är inte alltför sällan jag bygger mina system kring dem när de med stor sannolikhet sitter i spets och körs där. En sådan hittar jag i Gustav Johansson, som trots sin ringa rutin i jämförelse med flera andra kuskar är en bättre tempobedömare och i V64-1 kör han 1 Prutti Di Mare som kan vara en bra chansspik att inleda V64 med.
I V64-5 hittar jag ytterligare ett bra förslag till spik och jag tror många spelare kommer att gardera brett i detta lopp, eftersom det är ganska låg klass på loppet och då kommer jag sannolikt testa att spika 4 Only Cash O.C. som jag tror på spets och slut med. Vann på en låg 12-tid i höstas och verkar ha bra farter för denna låga klass.
Häng gärna med i något av mina lag och i vanlig ordning kommer jag inte att spela för att vinna ”kaffepengar”, utan det finns potential till de större slantarna.