Missa inte Köpandels Travpodd
Vi har tagit pulsen på Linus Eriksson från Travronden Spel inför lördagens race. Linus kommer dessutom att vara på plats.
-V75 på hemmaplan och som traditionen bjuder i oktober med C.L.Müllers Memorial som dagens stora höjdpunkt! Långloppet, som körs för att hedra en av Jägersros två grundare, har sett många namnstarka vinnare genom åren eller vad sägs om Cyber Lane, On Track Piraten, Maharajah och Commander Crowe för att nämna några av vinnarna senaste åren.
I år ser klassklättraren och årets SM-tvåa, 2 Unico Broline (V75-7), ut att bli favorit. Från spår två talar mycket för att han omedelbart tar hand om ledningen och sedan är han väl hästen att slå?I loppet före, V75-6, hittar vi omgångens stora favorit i 1 Laradja Vrijthout (V75-6). Hästen som visat oerhörda fartresurser ser ut att ha en närmast perfekt uppgift och håller han bara ordning på benen, galopperade från samma spår näst senast, jagar nog övriga andraplatsen. Favoritskapet är dock stort på en häst som inte ser helt lätt ut och det återstår att se hur jag kommer behandla hästen.
Bästa spiken hittar jag istället i V75-1 där jag tycker mig ha hittat en så kallad ”mordvinnare”. Vem det är avslöjar jag i det preliminära spelförslaget som jag planerar att lägga upp senast 12.00 lördag.
För er som inte kan vänta tills dess kan jag rekommendera att ni klickar er in och lyssnar igenom min och min kollega, Erik Törnos, V75-podd , Köpandels Travpodd, som släpps tidigt varje fredag morgon. I denna snackar jag och Erik upp kommande V75-omgång och delger våra tankar utifrån de tre rubrikerna, Överspelade hästar, Värdehästar och Spiken.
Jag kommer självklart att vara på plats på Jägersro och hoppas att ni som har möjlighet att ta er till banan också gör så! Skulle vi rent av få syn på mig får ni också mer än gärna säga hallå!