Grundkapacitet finns för att storskrälla

Jörgen Höjer är en av Köpandels senaste tillskott och inför onsdagens tävlingar delar han med sig av sina spaningar i jakten på åtta rätt. Vi ger ordet till Jörgen.
-Bästa spiken denna onsdag när V86 avgörs på Solvalla/ Åby tycker jag är 3 Unique Creation i första avdelningen som imponerade senast på mig. Känslan är att formen kommer vara ännu bättre till denna start. Liknande motstånd och 5 Romero som är värst emot plockade han ner från dödens senast.
Draget hittar man i avdelning 4 och det är 10 Everon och kan vara en chansspik. En häst som man gillar intrycket på i dom två sista starterna. Tränar bra och är under utveckling.
Skrällen hittar jag i avdelning 6 och det är en häst som satt fast senast med krafter kvar i V75. 6 Ess Mahatma vinner förvisso inte ihjäl sig direkt men verkar vara uppåt i form, springspår och snabb ut och med en favorit (5 Madame Norrgård) som är osäker och har ett jobbigt femtespår i volt så kan Ess Mahatma absolut överraska till låg procent.
Kan även nämna en riktig superskräll som är en ganska bra häst i grunden men har haft halsproblem som nu är åtgärdat. Och det är 1 Erik Youknow i avdelning 7, kan hända att dom vill ge hästen ett snällt lopp men ett rygglopp på favoriten 3 Muscle Morique så finns open stretch att tillgå på Åby. Grundkapacitet finns och jag är inte främmande att den kan storskrälla till under 1%.