Johan ”Referenten” Bergman är taggad inför kvällens V64!
Johan ”Referenten” Bergman delar med sig av sin syn på kvällens V64
Sällan enkelt när Axevalla arrangerar med sitt lååååånga upplopp. Jag tror mig ha hittat åtminstone två starka spikar. Sedan ett starkt sparlopp att inleda med. Skrällarna brukar inte lysa med sin frånvaro. Nu kör vi!
Maria Törnqvist har väldigt fin form i stallet. Hade 1 Lord Boko haft ett lopp i kroppen hade jag spikat. Eftersom loppet inte kräver så många streck så garderar jag den inledande avdelningen. 1-2-8, bör räcka.
5 Flap Setting (V64-4) har gjort det bra i ganska enkla gäng. Här luktar det tidig spets och väl där blir inte ekipaget synat. Åter en lämplig uppgift och jag finner ingen anledning att gardera. Spik!
8 Infinitus (V64-6) gör debut för Eklundh. Anmäld barfota och jänkarvagn. Motståndet ser formsvagt ut och jag är inne på att ekipaget vinkas fram till ledningen. Oavsett så tror jag att den starke hästen är bara bäst här.
I övrigt ser det väldigt öppet ut med några klara favoriter som mycket väl kan förlora. Jag plockar fram stora penseln och jobbar in roliga skrällar.
Köp en andel och luta dig tillbaka i fåtöljen!