Kommer Tapper ta hem storkovan på V64 ikväll?
Spiken blir svår att slå den sista biten!
Sunbyholm bjuder upp till dans och omgången har potential. Visst finns det något lopp med låg skrällchans men samtidigt ser det ut att kunna smälla till ordentligt i ett par avdelningar. Vi har även en storfavorit som inte är helt att lita på, ska givetvis garderas och det kan vara nyckeln till bra utdelning i kväll.
– Jag går igenom varje avdelning och lyfter fram det mest intressanta.
I den inledande avdelningen V64-1 har jag ingen skrällfeeling. Bästa hästen är 9 Phoenix Photo men han har ingen enkel uppgift framför sig och har även galopperat bort sig i två av de tre senaste starterna. Inget jag går på men måste med på en garderad kupong. Tror mer 2 Bluebird Pellini som kommer från en enkel seger efter en snabb slutrunda. Leder loppet länge och är mitt val i loppet, vill man ta ställning här skulle det även kunna vara en spik!
V64-2 känns mer öppet på förhand även om jag tycker det är ett ekipage som höjer sig över mängden. 2 Hadrianos har ett bra utgångsläge och känns som en motiverad favorit. Är den troliga ledaren och får Jörgen Westholm styra och ställa som han vill där framme blir det ingen enkel nöt att knäcka. Har dock inte startat på ett tag vilken är ett frågetecken, bara han inte blir allt för stor favorit så ska det vara en vettig spik!
I den tredje avdelningen V64-3 hittar vi 3 Ängsbrage som ser ut att bli omgångens största favorit. Är inte helt att lita på och här är det läge att fälla! Som motbud vill jag främst varna för springspårshästarna på tillägg 11 G.G.Qurre och 12 Åstas Gotthard. Kan hamna bra till omgående och garderar man storfavoriten är det två givna streck!
V64-4 är ett lopp för 4-åriga ston och här kan det skrälla. Ska man lyfta fram ett par outsider får man inte glömma 2 Biscaia från ett bra utgångsläge och 7 Vega Face som duger bra i klassen.
I V64-5 hittar vi ett av omgångens stora drag som även skulle kunna vara en DD-spik. 1 Sedin U.S. har ett fint utgångsläge och skulle man försvara innerspåret så säljer han sig dyrt från den positionen. Oavsett är man garanterad en fin resa och ska räknas tidigt. Vill även varna lite för 7 Global Viscount som duger bra i klassen kan mycket i sina ljusa stunder, värd ett streck vid gardering.
I den avslutande avdelningen V64-6 ser det ut att gå undan ordentligt från start vilket skulle gynna vår idé! 9 Hacker Am håller toppform för dagen och kommer från två raka segrar. Kan avsluta fort och kommer inte bli enkel att stå emot den sista biten. Bra lopp att ta ställning i och med tanke på att 9 Hacker Am borde vara betydligt mera spelad spikar jag utan att tveka!
Bästa spiken – 9 Hacker Am (V64-6)
Bästa skrällen – 11 G.G.Qurre (V64-3)
Om ni gillar mina idéer är ni varmt välkomna att haka på mitt andelsspel!