”Här finns det fina pengar att hämta!”
Det är en riktigt kul och spelvänlig omgång vi har att se fram emot på Åby. Daniel “Hulken” Ljunglöf delar med sig av sina spaningar inför omgången.
Min förstrankade i första avdelningen blir 3 Titan Yoda som var svensk derbyfinalist i fjol. Distansen klarar han bra och han fick en fin resa senast. Örjan upp nu och jag tror det är en bra chans till seger. Tänkbar spik!
I andra avdelningen blir 2 Laban Lagö favorit och det tycker jag han ska vara. Lugauer har hästarna i fin ordning för dagen. Bilstart nu och har grym kapacitet även den är ett spikförslag. Lugauer tog med sig två hästar till Bergsåker förra helgen och bägge segrade så stallformen håller i sig.
I avdelning fem kan 9 Gerben vara en favorit i fara även om Örjan sitter upp nu och det är ju såklart plus men med bakspår på kort distans kan det bli problem och då kanske mitt drag i omgången kan slå till 4 Mizai som Jan Ove Olsen gör en långresa med. Startsnabb, bra läge och funkar bra med skor. Här laddar man framåt sen får vi se hur långt det räcker. Kanske håller hela vägen.
Min skräll kommer i sjunde avdelningen 2 Excuse Me med duktiga kusken Jörgen Sjunnesson. Han förvaltar alltid sina styrningar väl. Hon har gjort stabila prestationer på sistone och funkar bra med skor och kan överraska. Varning utfärdad!