”Han kan rensa rejält i kuponghögen”

Solvalla och Bergsåker delar på kvällens V86-omgång, där Torsk på Travet gör ett försök i att fälla omgångens största favorit direkt. De har dessutom hittat en formhäst som kan rensa rejält i kuponghögen.

7 Tangen Haap (V86-1) har normalt toppchans i den första avdelningen. Från springspår över kort distans talar det mesta för tidig ledning och väl där blir Tangen Haap mycket svårslagen. Det går dock inte att blunda för den spurt som 2 Art Kjarvald stod för senast bakom just Tangen Haap. Oskar Kylin Blom har fått bra snurr på Art Kjarvald tidigare och vi inleder med ett starkt lås.

Omgångens två singelstreck hittar vi på Solvalla. 3 Twinkle Face (V86-2) vann enkelt senast över aktuell distans efter att ha fått chansen från rygg ledaren. Björn Goop hoppar upp igen och spetschansen är god. Den här gången finns det ingen bra konkurrent att släppa till och det borde bli en bekväm resa hela vägen in i mål för femåringen.

9 Hemisphere (V86-8) har varit lysande vid sina segrar och är fortsatt obesegrad felfri. Att Örjan Kihlström förstärker i sulkyn gör inte saken sämre och är Hemisphere i närheten av det han visat upp får övriga köra om andraplatsen.

Omgångens stora skrällhäst är 5 Unarmed Face (V86-4). Fyraåringen har svarat för två starka insatser i ny regi och flög fram över upploppet senast efter ett helt omöjligt lopp. Formen är på topp och dessutom åker en amerikansk jänkarvagn på. Han kan bli en otäck överraskning för favoritspelarna och rensa rejält i kuponghögen!

Andelar till laget med tre ⭐⭐⭐  hittar ni här:
Torsk På Travet 100 kr/andel

Välkommen att hänga på!

  • Dela sidan

Våra andelsspel

Välkomna till lagen!

Med Köpandel kan du vara med och spela tillsammans med landets främsta tipsters på ATG:s spelformer V85, V86, GS75, V64, V4, Top 7 och Big 9. Vi har andelar från 25 kronor.

Till ATG Tillsammans

Sugen på andelsspel till Svenska Spel?

På Överodds.se hittar du andelar till flera olika spelformer och du kan även lägga upp ett eget system till försäljning!

Till Spela Tillsammans

V64 Boden – jackpotmiljoner i sikte!

Ikväll tar vi oss upp i norr då Bodentravet som tar hand om V64-omgången…

V86-Fin skräll på gång?

Linus Eriksson ger sina väldigt skarpa tips inför kvällens V86 Express som avgörs på…

V64 Axevalla – stark vinnare i avslutningen!

Det blev en svår V64-omgång igår i Halmstad och trots att storfavoriten Stens Rubin…

Vi börjar veckan med en V64-jackpott!

Vi har en ny spelvecka framför oss och vi rivstartar med att bege oss…

V85-Semifinaler i Breeders’ Crown, det vill ni inte missa!

Väldigt favoritfyllt igår men vi tar nya tag och vilken dag vi har framför…

Har du frågor eller synpunkter, kontakta info@trmedia.se

Spel från Svenska Spel Sport & Casino AB samt AB Trav och Galopp. Åldersgräns 18 år.

Vill du ha koll på ditt spelande?
Stödlinjen, www.stodlinjen.se, 020-819 100
Spelpaus, www.spelpaus.se
Spelfriheten, www.spelfriheten.se

Köpandel är en del av TR Media
Integritetspolicy | Tillgänglighet