GS75 Vaggeryd – Fulla fält och spännande skrällchanser!

Hej alla!
Idag väntar en härlig speldag med GS75 från trevliga Vaggerydstravet med start kl. 15:00. Innan dess kör vi igång med V64 från Jägersro Galopp kl. 12:20 och framåt kvällen rundar vi av med V65 från Orkla.
Igår fick vi uppleva en riktigt spännande V85-omgång. Vi nådde inte hela vägen till åtta rätt, men flera lag landade på sju rätt och ett bra plus.
Tips och tankar inför dagens lopp från Linus Eriksson:
Mina tankar:
Vaggeryd står som värd för dagens GS75-omgång. En omgång som på förhand faktiskt ser riktigt rolig ut! Fulla fält, inte den högsta kvalitén och en allmänt skrällbetonad bana gör i alla fall att jag har förhoppningar om bra betalt för sju rätt!
Med detta sagt är bästa spiken klar favorit och det är 3 Mahakala (GS75-5) som normalt ”bara vinner” sitt lopp oavsett position. Desto klurigare med en andraspik och jag kommer använda dagens för att ytterligare plugga på och leta reda på denna.
Ett lopp där jag mest troligt inte kommer att spika är GS75-7 som, enligt mig, är vidöppet. 3 Jadwiga Zet (GS75-7) tar hand om ledning och är given. Jag litar dock inte helt på den utan kommer som sagt gardera på ytterligare med hopp om att få in en härlig skräll i avslutningen!
Lycka till!
Mvh Elisabet Hammarberg