Varningen är utfärdad- se upp för Faeza Zet i avslutningen!
Göran Nolander delar med sig av sina spaningar inför fredagens V64-omgång på Axevalla. Observera starttiden kl. 19.30.
Det är sex stycken uttagningslopp till StoChampionatet nästa helg då det är tävlingar tre dagar i rad på Axevalla, dvs Trippeltravet. De två främsta i varje lopp går till final nästa söndag. 2640 meter är det i alla lopp på V64 och 4-åriga ston, spännande och lite roligt att tippa på. Styrkan tar ut sin rätt i de här loppen.
I avdelning ett får vi se om 4 Lara Boko kan leva upp till förväntningarna, vann Oaks förr året. Chansen är stor och spika direkt behöver inte vara fel. 2 Ad Astra värst emot?
Mer öppet i avdelning två, 2 Glamorous Rain blir nog favorit, kanske spets och slut men motstånd saknas inte. 8 Great Skills, 10 Icicle Am och 12 Mahjestica B.B. har dåliga utgångslägen och måste ju hitta på något för att nå finalen, här kan det bli körning och kanske skräll?
3 Imhatra Am var med i Stosprintern i Halmstad för några dagar sedan, ska ut på lång distans nu, finns en del frågetecken där. 1,2,6,9 främsta motbuden förutom 4 Global Creation med Johan Untersteiner som kanske vinner här, har varit bra ett tag nu! Streckad på 7% i skrivande stund.
I avdelning fyra är 7 Al´s Starlicious värd att bevaka, fin senast och streckad på bara 4% nu! Har vi skrällen här? Inte mycket talar emot 5 Deborah S.H. i avdelning fem, Thomas Uhrberg kör till seger.
Avslutningen är öppen, svårtippat men en luring är 12 Faeza Zet, om hon får loppet blir det spännande! Örjan Kihlström kör och den är streckad på 7% nu, märkligt lågt. Barfota och jänkarvagn fina plus också.
Häng gärna med mina lag på www.tipsdags.se, satte en sjua förra Torsdagen på V75 och även på Söndagen. På V64 hoppas jag det snart sitter perfekt igen. V6 bolaget är nästan alltid med och nosar på storvinster. Önskar er en trevlig fortsatt (trav)sommar! /Göran.