”Bortglömd och bör med på systemen”
Det är jackpot denna vecka på GS75 och det gör att omgången verkligen har fint värde. Omgången körs på Bergsåker och Dennis Engelbo tycker sig ha hittat ett par intressanta spelobjekt.
Jag har två system – dels ett för 400 kronor och ett för 200 kronor! Först till kvarn gäller. Redan i den första avdelningen tycker jag favoriten Hickoexplosive är alldeles för stor. En sådan som Västerbo Blizzard är bortglömd och bör med på systemen även om han gör årsdebut.
I den andra avdelningen vinner en felfri Klack Silver, men utmanas främst av Bara Fille. Jätteskräll kan Bara Snygg vara som gör debut i monté och rids av duktiga Susanne H Osterling.
GS75-4 är där omgångens bästa spik finns. Weekend Fun har hittat nya växlar och ska ses med absolut toppchans. Duo Henrik Svensson och Lars Wikström går det otroligt bra för.
Stort lycka till i jakten på de fina slantarna denna söndag!