”Det mesta talar därför att det kan bli en fin utdelning ikväll”
Pumans Hundring är en av de lag som har ⭐️⭐️⭐️ inför kvällens V64-omgång, vi bad Malin Rydelius som driver laget att berätta lite kort om hur hon ser på denna intressanta omgång.
V64 körs på Axevalla ikväll och det är många välfyllda lopp vilket gör det hela väldigt intressant. Lägg därtill Sveriges längsta upplopp och vintriga förutsättningar som lär ta ut sin rätt. Det mesta talar därför att det kan bli en fin utdelning ikväll. Hemmatränaren Ulf Stenströmer tar ut ett gäng och efter en höst med virus i stallet pekar formen nu uppåt. Athos Race blir en väldigt stor favorit här och även om formen är 80% så är brodden ett frågetecken. Jag försöker ofta hitta anledningar att fälla stora favoriter och jag testar ett fällningsförsök. 9 Queen of Trix är i fin författning för dagen och man låter uppåt från stallet och med rätt resa så kan hon vara med i striden. 3 Mr Perfection är också ett intressant motbud. Hans speed över det långa upploppet biter bra.
Det lutar åt att jag spikar 10 Oxidizer i avslutningen som har mött hårda konkurrenter och jag tror han bara är starkast till slut.
Mitt drag i omgången är 8 Listas Tinge Ling som har riktigt fin form, kan öppna bra och borde vara långt framme med tanke på hur hon övertygade i det senaste loppet. Stenströmer låter uppåt och det kan räcka hela vägen!
Mina andelar ikväll kostar 100 kr och jag kör system med 10 andelar.
Varmt välkomna att spela med mig!