Spelvärdet är högt!
Andreas Söderström delar med sig av ett spikförslag samt två skrällar inför kvällens tävlingar.
Spiken:
Spiken hittas i avdelning fyra på Solvalla. 4 Make It Schermer har gjort allting rätt i karriären så här långt då man är obesegrad efter tre starter. Det här är ett otroligt spännande löfte med en hyfsad stamtavla att brås på (Propulsion & Viking Kronos bland annat). Senast visade man ingen ringrost i årsdebuten trots att man inte startat sedan Augusti månad utan här tog man en klassisk spets & slut seger (smällfin).
Värsta motbudet på pappret är 2 Diamond Kronos. Här vankas det årsdebut och formen är ett stort frågetecken. Trots invändigt spår om Make It Schermer så lär man få svårt att svara spets då man endast är medelsnabb ut. Senast man laddade med Diamond Kronos så slutade det med galopp från exakt samma läge som man har nu. Jag tror inte man laddar max ifrån start med tanke på galopprisken plus att det är årsdebut (lär inte vara någon toppform). Med spår mitt bakom bilen så lär Skoglund ladda framåt med Make It Schermer som är riktigt startsnabb. Framförallt efter en liten bit så säger det bara pang. Med 3 av 3 i spets så behöver vi inte fundera på taktiken här (Första segern togs via voltstart).
Skräll 1:
Är derbyfinalisten 4 Västerbo Lexington i avdelning två (Solvalla). Då hette motståndet bland annat Hail Mary, Don Fanucci Zet & Aetos Kronos där man slutade på en hedersam sjätteplats. Man var även finalist i sprintermästaren samma år.
Västerbo Lexington fick delar av 2021 och hela 2022 förstörd pga skador. Under 2023 har man nu fått tre lopp i kroppen för att bygga upp flåset igen. Att man har varit oplacerad i dessa starter är inget att dra några större växlar av då man har varit tvungen att tävla med skor. Västerbo Lexington är en extrem “barfotahäst” som tävlar absolut bäst skolös vilket det oxå blir nu. Med ett kanonspår bakom bilen så lär Skoglund trycka gasen i botten ifrån start för att vara först ner till plankan med startsnabba Lexington (bra chans att komma dit då det inte vimlar av startsnabba innanför). Nu lär vi få se en förbättrad Västerbo Lexington när skorna rycks. Skoglund bör släppa till en vettig rygg, blir det sedan tempo på loppet så är jag inte främmande för att man skräller ifrån vinnarhålet. Detta skoryck har jag väntat på och just nu får vi smaskiga 2 % vilket är på tok för lite.
Skräll 2:
Att 2 Capriccio Damore är favorit (61 %) är befogat i den sjunde avdelningen. Men i mina ögon är man alldeles för stor med tanke på den höga galopprisken.
Istället vill jag lyfta fram 9 Arturo Beech (6 %) som snart kommer att få sätta nosen först. Här missgynnas man lite av att man har bakspår då man är extremt startsnabb, men här har man rygg på favoriten Capriccio Damore bakom bilen som är startsnabb. Det är inte ett omöjligt scenario att Conrad Lugauer kan krypa ner i rygg på favoriten efter en bit och då blir det väldigt intressant. Framförallt nu när man växlar upp och rycker framskorna på Arturo Beech. Dessutom så slipper man resa den här gången då man tävlar hemma på Jägersro. Klaffar det bara någorlunda med löpningsförloppet så blir inte jag förvånad om Arturo Beech skräller här.
Låter detta intressant så är du välkommen att haka på någon av HawkEyes system. Som vanligt går jag för de stora pengar.