Spelvärdet är högt!

Andreas Söderström delar med sig av ett spikförslag samt två skrällar inför kvällens tävlingar.

Spiken:
Spiken hittas i avdelning fyra på Solvalla. 4 Make It Schermer har gjort allting rätt i karriären så här långt då man är obesegrad efter tre starter. Det här är ett otroligt spännande löfte med en hyfsad stamtavla att brås på (Propulsion & Viking Kronos bland annat). Senast visade man ingen ringrost i årsdebuten trots att man inte startat sedan Augusti månad utan här tog man en klassisk spets & slut seger (smällfin). 

Värsta motbudet på pappret är 2 Diamond Kronos. Här vankas det årsdebut och formen är ett stort frågetecken. Trots invändigt spår om Make It Schermer så lär man få svårt att svara spets då man endast är medelsnabb ut. Senast man laddade med Diamond Kronos så slutade det med galopp från exakt samma läge som man har nu. Jag tror inte man laddar max ifrån start med tanke på galopprisken plus att det är årsdebut (lär inte vara någon toppform). Med spår mitt bakom bilen så lär Skoglund ladda framåt med Make It Schermer som är riktigt startsnabb. Framförallt efter en liten bit så säger det bara pang. Med 3 av 3 i spets så behöver vi inte fundera på taktiken här (Första segern togs via voltstart). 

Skräll 1:
Är derbyfinalisten 4 Västerbo Lexington i avdelning två (Solvalla). Då hette motståndet bland annat Hail Mary, Don Fanucci Zet & Aetos Kronos där man slutade på en hedersam sjätteplats. Man var även finalist i sprintermästaren samma år. 

Västerbo Lexington fick delar av 2021 och hela 2022 förstörd pga skador. Under 2023 har man nu fått tre lopp i kroppen för att bygga upp flåset igen. Att man har varit oplacerad i dessa starter är inget att dra några större växlar av då man har varit tvungen att tävla med skor. Västerbo Lexington är en extrem “barfotahäst” som tävlar absolut bäst skolös vilket det oxå blir nu. Med ett kanonspår bakom bilen så lär Skoglund trycka gasen i botten ifrån start för att vara först ner till plankan med startsnabba Lexington (bra chans att komma dit då det inte vimlar av startsnabba innanför). Nu lär vi få se en förbättrad Västerbo Lexington när skorna rycks. Skoglund bör släppa till en vettig rygg, blir det sedan tempo på loppet så är jag inte främmande för att man skräller ifrån vinnarhålet. Detta skoryck har jag väntat på och just nu får vi smaskiga 2 % vilket är på tok för lite. 

Skräll 2:
Att 2 Capriccio Damore är favorit (61 %) är befogat i den sjunde avdelningen. Men i mina ögon är man alldeles för stor med tanke på den höga galopprisken.

Istället vill jag lyfta fram 9 Arturo Beech (6 %) som snart kommer att få sätta nosen först. Här missgynnas man lite av att man har bakspår då man är extremt startsnabb, men här har man rygg på favoriten Capriccio Damore bakom bilen som är startsnabb. Det är inte ett omöjligt scenario att Conrad Lugauer kan krypa ner i rygg på favoriten efter en bit och då blir det väldigt intressant. Framförallt nu när man växlar upp och rycker framskorna på Arturo Beech. Dessutom så slipper man resa den här gången då man tävlar hemma på Jägersro. Klaffar det bara någorlunda med löpningsförloppet så blir inte jag förvånad om Arturo Beech skräller här.

Låter detta intressant så är du välkommen att haka på någon av HawkEyes system. Som vanligt går jag för de stora pengar.

⭐HAWKEYE⭐
⭐HAWKEYES FRÄCKA⭐
⭐Här hittar du samtliga Köpandels V86-lag⭐
  • Dela sidan

Våra andelsspel

Välkomna till lagen!

Med Köpandel kan du vara med och spela tillsammans med landets främsta tipsters på ATG:s spelformer V85, V86, GS75, V64, V4, Top 7 och Big 9. Vi har andelar från 25 kronor.

Till ATG Tillsammans

Sugen på andelsspel till Svenska Spel?

På Överodds.se hittar du andelar till flera olika spelformer och du kan även lägga upp ett eget system till försäljning!

Till Spela Tillsammans

Vi börjar veckan med en V64-jackpott!

Vi har en ny spelvecka framför oss och vi rivstartar med att bege oss…

V85-Semifinaler i Breeders’ Crown, det vill ni inte missa!

Väldigt favoritfyllt igår men vi tar nya tag och vilken dag vi har framför…

Travögats V85-spaning Bjerke!🔥

”Travögat” Thomas Öhman har synat V85 på Bjerke! Videotipsen och rubrikhästarna är ute nu!…

V85-Svår omgång som öppnar för stora möjligheter!

Vi beger oss till Norge och närmare bestämt Bjerke för helgens V85 omgång Vi…

GS75-En intressant och spelvärd omgång!

Linus Erikssons ger sin bästa och skarpa tips inför kvällens intressanta omgång på GS75…

Har du frågor eller synpunkter, kontakta info@trmedia.se

Spel från Svenska Spel Sport & Casino AB samt AB Trav och Galopp. Åldersgräns 18 år.

Vill du ha koll på ditt spelande?
Stödlinjen, www.stodlinjen.se, 020-819 100
Spelpaus, www.spelpaus.se
Spelfriheten, www.spelfriheten.se

Köpandel är en del av TR Media
Integritetspolicy | Tillgänglighet