Fredrik Lindman från Travronden Spel – het info inför dagens omgång!
Spelformen har varit het på sistone och jag räknar med att årets fina midsommar har gjort att formen nått zenit ganska precis nu. Den här söndagsomgången i Kalmar under midsommarhelgen har jag bara bra minnen från, och när jag kollar på årets omgång så får jag en sällsynt bra känsla. Skrällarna kommer till mig, de sårbara favoriterna ser jag tydligt och spiken har varit stenklar hela veckan.
Omgångens bästa spik
4 Dragons Bar (V75-1) höll riktigt starkt från ledning i finalerna under Elitloppshelgen och möter enklare hästar den här gången. Kort distans är nog bara en fördel och spåret perfekt. Han är allround och tål grovjobb. Favoritscenariot är att han körs till spets och vinner överlägset, men han vinner troligtvis nästan lika lätt även från dödens. Spika och gå vidare!
Omgångens överspelade
5 Click Bait (V75-6) kommer med dokumenterad form och är numera ett välkänt namn för de flesta V75-spelare, så när han har framspår bakom bilen över kort distans så blir han automatiskt mycket spelad. Jag tror dock inte att han kommer förbi Usain Töll första biten och inte heller lyckas lura Holy Water på ledarryggen, vilket innebär svår resa. Därmed anser jag att Click Bait blir lite väl hårt betrodd den här gången.
Omgångens bästa skräll
11 Barbro Kronos (V75-3) har gjort det riktigt bra varje gång på sistone och såg fortsatt lysande ut senast. Hon är ännu bättre än vad raden visar och kommer leverera en toppspurt igen, det är jag säker på. Hon hänger med i alla tempon och går alltid bra till slut, så med minsta överpace och klaff så blir hon farlig.Preliminära system ligger utlagda för mina samtliga system redan nu, så det är bara att klicka in och kika hur de ser ut.
Vi går för hög utdelning idag och tänker sätta sjuan – så se till att ha en andel.
Mot sju rätt!