Till nuvarande procent given att gardera
Vi har tagit pulsen på Linus Eriksson från Travronden Spel inför kvällens V64-omgång.
Omgångens spik:
3 Mille (V64-6) övertygade inte nämnvärt ifjol, men har efter årsskiftet hittat stilen ordentligt. Samtliga starter i år har inneburit seger och vid samtliga av dessa har han vunnit enkelt och med till synes gott om krafter i behåll. Från stallhåll håller man fyraåringen väldigt högt och det säger mycket, speciellt när det kommer från Sten O Jansson som plockat fram ex antal stjärnor genom åren. Mot inte alltför tufft motstånd talar allting för tidig ledning och är han sedan bara i närheten av tidigare starter i år gör övriga upp om andraplatsen.
Omgångens överspelade:
9 Holger (V64-4) har gjort det bra i år och vunnit 2/3 inledande starter. Att han blir favorit säger jag därför inget om, men att tänka på är att han efter den goda inledningen ställs mot allt tuffare motstånd. Från bakspår ser det dessutom ut att bli en del grovjobb och även om han är stark ökar det alltid risken för att åka dit. Han möter några klart kompetenta motståndare och skulle dessa få en bättre resa vore inte jag ett dugg förvånad om de skulle spurta förbi honom. Till nuvarande procent (över 50) är han därför given att gardera.
Omgångens bästa skräll:
8 Ninepoints Lasse (V64-1) är, som raden antyder, verkligen ingen häst man kan lita på och tyvärr för hästen och kretsen kring denne har han alldeles för lätt att ta till galopp. Kapacitet och fart finns det dock i överflöd av och i sina bästa stunder har han kunnat visa sig matcha de allra bästa i sin kull (Francesco Zxet undantagen). Han möter förvisso några bra motståndare och har inte råd med några snedsteg, men skulle han fungera och få ett vettigt lopp kan jag absolut se honom spurta ner dem samtliga till härlig streckprocent!