Oavsett upplägg är han väldigt understreckad!
Simon Svensson är en av Köpandels senaste tillskott. Inför kvällens V64 omgång från Åby delar han med sig av sina tankar.
Bästa spiken hittar vi i V64-5, 5 Whitout A Doubt 37%, den här 4-åriga Hard Livinavkomman är startsnabb och har tagit sina 2 senaste segrar från just spår 5, han har startat 3 gånger på kort distans och vunnit samtliga, van att möta tuffare hästar än såhär och jag tror att man hittar till spets och leder sedan loppet runtom, (En rolig tvilling kan vara 5 mot 7 Precious Lord som är väldigt snabb ut och de kan komma att sitta i spets och rygg ledaren efter ett tag).
Bästa skrällen tror jag kan vara 4 Darlington 6% i V64-1, han är snabb ut och kusken siktar mot spets här, jag tror man har bäst segerchans om man släpper till en av de mest betrodda men det låter på Preben som att han vill köra i spets, oavsett upplägg så är han väldigt understreckad, trivs på vintern och fungerar bra med skor.
Varning för jättefavoriten i V64-3, 1 Gibson S.H. 59%, jag tycker Korfitsens uppsittning är väldigt överstreckad, få hästar på startvolten gör att de tuffare hästarna på tilläggsvolterna kommer enkelt fram, jag ser detta loppet som ett vidöppet lopp och rekommenderar att man streckar på här.