”Tack för kaffet!”
Jägersro står som värd för kvällens V64-tävlingar. Danne “Vinnarskallen” Karlsson delar med sig av bästa spiken, skrällen samt draget i omgången.
Bästa spiken (V64-5)
1 Thai Sansa startar med ruggiga förutsättningar. Startsnabb från bricka 1 och sedan Jägersro och främre träffen är viktigt. Jag tror på spets och blommor för den gode Nicklas Korfitsen som är en bra kusk i sammanhanget. Håll igång hela vägen.
Bästa draget
Bästa draget i hela omgången tycker jag mig ha i V64-6 där Lövgren tar ut en spännande häst 6 Staro Peanut. Med ett lopp i kroppen kan de mycket väl vara dags för en förbättrad prestation ikväll och att han inte ens är favorit är ju bara att säga ”tack för kaffet”.
Bästa skrällen (V64-3)
1 Lanthin G.C. som på läget skulle kunna roffa åt sig en fin position. Rygg på ledaren vore smarrigt och med lucka i tid så kan skrällen vara ett faktum. Spelvärde deluxe kan jag tycka när procenten är så pass låg som den är i nuläget.
Jag vill även nämna att jag lirar några system till V86 på onsdag samt lördag när de vankas fin jackpot på Bergsåker under lördagens V75 omgång. Riktigt klurig omgång dessutom gör att jag tror på bra utdelning. Häng med mig under veckan så hoppas vi på nya fina framgångar.
Varmt välkomna / Danne ”Vinnarskallen” Karlsson