Streckas tidigt på kupongen
Bergsåker utanför Sundsvall står som värd för söndagens GS75. Anders Sundvall delar med sig av sina tankar inför omgången.
-Vädret ser ut att bli hyggligt så det bör med stor sannolikhet innebära att man kan köra med valfri balans. Hästar som jag anser att man absolut bör ta med på kupongen är:
I GS75-1 har 1 Pinto Bob varit ute mot betydligt tuffare motståndare på sistone och hävdat sig bra, så detta lopp är passande och han bör räknas tidigt.
I GS75-2 har Bergarn en bra häst i 4 Ektara och trots att den ännu inte vunnit ännu, tror jag på bra vinstchans och den ska definitivt med på systemet.
I GS tredje lopp hittar vi en häst som jag har jagat ett tag och som jag trodde skulle skrällvinna senast. Dock fick Oliver Nielsen och Myrsjös Timeout se sig besegrad av Fetter Tir den gången, men kanske segern kommer nu istället.