10 Global Collection vill jag varna rejält för!
Romme arrangerar tävlingarna och Tim har hittat ett gäng intressanta skrällar som i skrivande stund är väldigt lite spelade.
Det blev totalt fiasko förra söndagen med inställda tävlingar innan det ens hann dra igång och oavsett ser GS75-omgången betydligt mer tilltalande ut den här veckan. Vi har tagit pulsen på Tim från spelvärde som delar med sig av sina tankar;
En häst som verkligen är bättre än raden är 12 A Knight’s Victory i GS75-3. Det här åttaåriga stoet har bara vunnit två lopp på 62 starter, men jag är helt inne på att hon kommer att bättra på den statistiken inom kort. Hon har nämligen visat klart förbättrade takter de senaste fyra, fem starterna. Hon spurtade finfint till karriärens andra seger för fem starter sedan och har sedan fortsatt att visa fin form även om hon inte fått utdelning. För fyra starter sedan fullföljde hon fint i ett tufft V86-lopp och efter det har hon fortsatt att stå för starka avslutningar, men utan att komma in i matchen. Det är klart att det finns risk för att det inte löser sig även nu från spår tolv, men det blir barfota runt om för första gången på länge och då måste jag bara vara med till låg procent. Spurtar hon lika bra som på slutet och det löser sig någorlunda kan det mycket väl räcka hela vägen fram över Rommes långa upplopp!
10 Global Collection (GS75-4) vill jag också varna rejält för. Jag var inne på att det här var en riktigt bra treåring ifjol och även om hon inte kom upp helt i nivå då är jag fortfarande övertygad om att hon har väldigt bra kunnande i förhållande till sin prissumma. Hon visade stundtals fartresurser som bör räcka en bra bit i klassen hon befinner sig i och jag vet också om att det är en häst som Fredrik Wallin har höga tankar om. Årsdebut nu efter lång frånvaro, men jag är riktigt spänd på att se henne efter vinterträning och det låter bra i förhandssnacket. Jag blir inte alls förvånad om det här är bästa hästen i fältet!
Jag återkommer med preliminära rader till GS75 på andelssidan under söndagen. Varmt välkomna att haka på!