Referenten ger oss sin syn på kvällens V86-omgång 🤩

Johan ”Referenten” Bergman ger oss sin syn på kvällens V86-omgång som saxas mellan Solvalla och Bergsåker.

– V86 är spelet där det nästan alltid blir hög utdelning på full pott. Jag är uppvuxen mellan Solvalla och Bergsåker, vilket givit mig full koll. Ikväll finns det flera på förhand starka favoriter och här gäller det att noggrant välja ut sina enkelstreck. Lyckas vi bara med detta ligger vägen mot miljonerna inom räckhåll.Följ med på en genomgång och kanske du också investerar i en andel.

3 Firefoot är obesegrad hos Berglund och mycket tyder på att så även blir fallet efter kvällens inledande avdelning. Många vågar inte börja med en spik, men det kan vara lösningen för att få ett försprång på övriga spelare. Jag räknar med att Olle Alsén spetsar och släpper till favoriten och sedan är det spel mot ett mål.

5 Racing Brodda (V86-2) ska ju runda ett fält som detta, men utgångsläget kunde inte varit sämre. Det kommer att bli stressigt och det behöver inte vara fel att gardera ikväll. Segeraptiten verkar ha kommit tillbaka, men det blir inte särskilt dyrt att gardera här. Lurigt.

Även 9 Bellfaks (V86-3) står inför en lurig uppgift. Bakspår och kort distans. Han kan hinna fram över det långa upploppet, men motstånd saknas inte och det känns givet att gardera.

3 Drizzle (V86-4) tippas i ett väldigt klent och öppet lopp. Spets och slut? 3 Humble Man (V86-5) blir mycket betrodd på sin urstarka insats senast. Stallet ligger väldigt lågt och motstånd finns. Hur bra var inte 12 Google Sisu senast? Måste ju med på kupongerna.

8 Drake Kronos (V86-6) ser ut att vara en tidig kulltopp. Dock aningen snurrig. Ulf Ohlsson passar på hästen och styr troligen mot en säker seger. Ett enkelstreck för den våghalsige.

9 Spickleback Face (V86-7) gör det starkt varje gång och ikväll kan det bli skoryck. Risk att 10 Selmer I.H. hinner ner framför i starten, vilket skulle kunna vara loppavgörande.

Guldklockan avslutar omgången, vilket gör det upplagt för en överraskning. Favoriten 3 Point to Point ser ut att bli överstreckad. Han är absolut bäst barfota, men är anmäld med skor. Loppet håller låg klass och vi jobbar in en skräll.

Välkommen att hänga på!

⭐️⭐️⭐️ REFERENTEN - 200 kronor per andel
⭐️⭐️⭐️ JOHAN BERGMAN - ÖVERODDS.SE - 100 kronor per andel
⭐️ JOHAN BERGMAN - EXKLUSIV - 600 kronor per andel
⭐️ Här hittar du alla Köpandels V86-lag ⭐️
  • Dela sidan

Våra andelsspel

Välkomna till lagen!

Med Köpandel kan du vara med och spela tillsammans med landets främsta tipsters på ATG:s spelformer V85, V86, GS75, V64, V4, Top 7 och Big 9. Vi har andelar från 25 kronor.

Till Köpandels andelar

Sugen på andelsspel till Svenska Spel?

På Överodds.se hittar du andelar till flera olika spelformer och du kan även lägga upp ett eget system till försäljning!

Till Köpandels andelar

V64 Umåker – Givet streck!

Det är torsdag och Umåker står värd för kvällens V64. Fredric Lindman delar med…

V86 Solvalla/Bergsåker + 8,5 miljoner extra i potten!

Inför den stora V86-jackpoten har vi tagit pulsen på Daniel Olenklint och Fredric Lindman,…

V64 Solvalla – omgångens bästa spik!

Hej allihopa! På grund av väldigt mycket vatten i underlaget och dessutom utlovat regn håller…

V64 Romme – givet streck på kupongen!

Hej allihopa! Vi kliver in i en ny vecka och i dag är det…

GS75 Kalmar – Dagens bästa spik och skräll, två perspektiv!

Hej alla! Vi rundar av veckan med GS75 från Kalmartravet! Ett tydligt vårtecken är…

Har du frågor eller synpunkter, kontakta info@trmedia.se

Spel från Svenska Spel Sport & Casino AB samt AB Trav och Galopp. Åldersgräns 18 år.

Vill du ha koll på ditt spelande?
Stödlinjenwww.stodlinjen.se020-819 100
Spelpauswww.spelpaus.se
Spelfrihetenwww.spelfriheten.se

Köpandel är en del av TR Media
Integritetspolicy | Tillgänglighet

Vi sparar data i cookies för din läsarupplevelses skull. Genom att fortsätta använda våra tjänster godkänner du det.

Nej, ge mig mer info