Spika eller fälla Four Guys Dream?
Vi har tagit tempen på Stjärntipparen Berglund inför helgens V75-omgång som avgörs på Axevalla.
Vi har en spännande V75-omgång framför oss denna lördag, inte minst för att loppen körs på Axevalla där landets längsta upplopp brukar borga för spännande slutstrider där mycket hinner hända. Men framför allt är det jackpott efter en återigen lite för trist och favoritbetonad omgång förra lördagen på Bergsåker. 19,1 miljoner extra finns det i sjurättspotten och i en omgång med ett par skakiga favoriter ser det ut som vettig chans att få bra betalt för alla rätt.
Den inledande silverdivisionen blev tyvärr ett lite för tunt lopp där två hästar höjer sig en hel del i segerchans. 5 Four Guys Dream och 9 Unico Broline har båda visat härlig form på slutet, men den ene har framspår och troligen stor chans att bli släppt till ledningen efter en bit och den andre bakspår med rygg på en starttrög häst och ska sedan helst inte göra för mycket grovjobb själv. Än så länge är inte spelprocenten för hög på läckre Four Guys Dream och när det finns en del statistik som talar emot honom som spelare lär haka upp sig på så tror jag också att det kommer att hålla sig så. Det lutar åt att jag kommer att använda honom som singelstreck på mina flesta system.
Några mindre spelade hästar måste vi också jobba in för att komma åt lite högre utdelning och i V75-4 tycker jag att det finns en klart bräcklig favorit i 2 Pere Ubu. Han är visserligen gynnad av kort distans och solklar spetsfavorit, men har visat tveksamma takter den sista biten ett par gånger på slutet och för mig är det solklart att sjuåringen gör sina allra bästa lopp utan bakskor. Här finns det dessutom ett par starka motbud och både finske 4 Bismarck Comery, som varit mycket bra i två starter på svensk mark, samt senast urläckre 10 Goldstile är givna på mina kuponger som singelprocentare.
Vill man hänga på något av mina andelsspel så finns det fem olika alternativ hos Köpandel.se och förhoppningsvis något för varje plånbok.
Välkomna att vara med!