”Min lösning blir att köra spiklöst”
Vi har laddat om efter helgens travfest och tagit tempen på den alltid väl pålästa Johan ”Referenten” Bergman, här delar han med sig av sina tankar inför kvällens V64-omgång.
– Ikväll körs en oerhört öppen V64 på Sundbyholms oval. Min lösning blir att köra spiklöst. Något som kan vara rätt då som i detta fall flera går ihop och spelar tillsammans.
I skrivande stund är 9 Capital Gain C.C. närmast ostreckad. Stallrapporten går i dur och med minsta tur kan vi inleda med en skräll av modell större. I den andra avdelningen streckar jag de tre bästa ekipagen som bör göra upp om segern.
Tre streck även i avdelning tre där jag delägare 9 Xanthis Fantasy som kommer att göra en stark insats ikväll. Jag fyller på med två bra motståndare. Jag har hittat en stark trio även i avdelning fyra. Vi hoppas att 4 G.K.Tetris leder från start till mål.
Tre kilometer orkar hemmaekipaget 6 Winner Bac. Det gör även en stark duo som startar med tillägg. I avslutningen kan det bli favoritseger om 6 Twigs Caesar släpps till front. Jag garderar på och hoppas att vi kammar hem en rejäl slant.
Varmt välkommen att haka på en andel i något av mina lag!