Daniel ”Hulken” Ljunglöf delar med sig av sina tips och tankar inför kvällens omgång!
Daniel ”Hulken” Ljunglöf är en av våra populära spelläggare hos oss på Köpandel, han har framgångsrika lag för såväl V64, V86, V75 och GS75. Han är som vanligt laddad och vill här dela med sig av sina tips och tankar inför kvällens V64-omgång som Jägersro bjuder på.
I avdelning 1 så hittar vi 2 Elephant som gör årsdebut och ska vara bra förberedd men han är inte så startsnabb så han kanske får gå den tunga vägen. 4 Enforalle.P har gjort det bra för Flemming och dessutom barfota nu så han är med och strider om första platsen. Skrällen i loppet är 7 Pagano med duktiga Victor Rosleff.
Avdelning 2 det är låg klass i det här loppet och visst kan det skrälla men min förstrankade är ändå 3 Gulliver Sisu nu med formkusken Stefan Persson som jag tror körs till spets och därifrån kan han bli svår att slå. Segern kan komma redan ikväll. Vidöppet bakom!
Avdelning 3 5 Ivory Di Quattro blir stor favorit och nu barfota runt om så visst är det en stark favorit men jag vill varna för 4 Sharp Dream som nu ska gå barfota fram och med amerikansk vagn.
Avdelning 4 2 Sebbe Cee Marcus Waldmüller kör till spets och sen är loppet över.
Avdelning 5 5 La Paradeta har gjort fina prestationer och från det här läget siktar man nog på spets och slut men Flemming har ett fint snabbfotat sto i 8 Cassiopeia som nog vill vara med och fajtas om förstaplatsen. Hon ska snart gå till avel och har stor fördel av barfotakörning. Kan bli ett rivigt lopp så här kan det skrälla.
Avdelning 6 Adrian Kolgjini med form och på hemmaplan. Visst har 2 Viva la Vida Face bra chans men jag vill varna för 9 Becker som brukar gå bra efter vila, smygläge nu och kan fälla många till slut samt 7 G.R.Winnie som är lite ojämn men kapacitet finns och hon kan överraska.
Välkomna att haka på!