V86 – Åby/Solvalla – Pallar favoriten trycket?
Pallar Florenzo favorittrycket ikväll? Ikväll går V86 av stapeln som express där Solvalla och Åby delar på travet! häng med oss när det går av stapeln!
Vill ni vara med på JACKPOTTEN hos danskarna på Charlottenlund som startar 17.00
Men störst fokus på V86 ikväll och våra eminenta spelläggare Lindman Bergman och Timpas ger er sina bästa ideer och tips inför kvällen
Det första jag reagerar på när jag öppnar startlistorna till kvällen är att David Perssons mycket fina fyraåring 11 Pivot Express (V86-1) är alldeles för lite spelad i inledningen. Hästen har visat hög kapacitet för klassen, men inte riktigt fungerat på sistone. Positiva rapporter från tränaren inför det här och bara hästen fungerar som han ska så går ingen säker. Kan vi få börja kvällen med en ”miljonskräll”? Annars så bygger jag mina system ikväll kring 6 Divora (V86-3), som för mig är den klart bästa spiken. Att hon inte är favorit nu runt lunch är helt obegripligt. Kapacitet finns i överflöd, men tyvärr gör hon av med lite krafter i onödan ibland. Av just den anledningen så tycker jag att kort distans ikväll är väldigt intressant – här kan hon rusa på i full fart hela vägen, och då blir hon väldigt svårslagen tror jag. 5 Ture L.A. (V86-5) är fel favorit – han gör comeback och debut i ny regi. Glöm inte 11 Mon Amour d’Aurcy (V86-4). Starkaste favoriten är 2 Florenzo (V86-6).
Ikväll har vi en väldigt öppen omgång framför oss och utdelningen lär skjuta i höjden. Hittar man rätt spikar att bygga omgången kring kan belöningen bli mer än bra. Jag väljer att lyfta fram två hästar från samma stall som har fina uppgifter på förhand.
Först ut är 8 Putitinneutral (V86-2) som fortfarande står fint inne i klassen. Han visade fin styrka vid segern på Gotland och senast fick man krafter kvar, vilket kan behövas ikväll då det lär bli ett offensivt upplägg. Hingsten är anmäld utan skor och med spår längst ut bakom vingen tror jag att Örjan Kihlström testar mot tät direkt. Väl där bör det vara en fin segerchans. Den våghalsige kan välja att spika sig ur ett annars öppet lopp.
Daniel Redén har även 2 Florenzo (V86-6) till start på Solvalla ikväll. Andra starten för honom och uppgiften ser väldigt passande ut. Från fint läge kan det bli spets och väl där vore det en besvikelse om hästen inte håller undan till seger. Kvällens bästa spik!
V86 i expressfart står på kvällens spelmeny och omgången ser helt klart spännande ut. Bästa spiken hittar vi i epilogen på Åby där 1 Riverdale Z. (V86-8) ser ut att ha en passande uppgift. Stoet vann direkt senast efter vila och med den genomköraren så är sannolikt formen framflyttad ytterligare och med Jorma Kontio i sulkyn för första gången så ska det vara toppchans att leda varje meter av loppet!
V86 i expressfart står på kvällens spelmeny och omgången ser helt klart spännande ut. Bästa spiken hittar vi i epilogen på Åby där 1 Riverdale Z. (V86-8) ser ut att ha en passande uppgift. Stoet vann direkt senast efter vila och med den genomköraren så är sannolikt formen framflyttad ytterligare och med Jorma Kontio i sulkyn för första gången så ska det vara toppchans att leda varje meter av loppet!
Den kompletterande spiken blir 6 Divora (V86-3) som har matchats mot tufft motstånd på slutet och går nu ner aningen i klass. Nu är det framspår och kort distans och mycket tyder på ett offensivt upplägg – och även om hon skulle behöva göra jobbet utvändigt så ska hon ändå ses med stor vinstchans.
Det finns ett flertal ostreckade hästar som kommer att finnas med på mina system, men ska jag lyfta fram någon så får det bli 10 Universe Tile (V86-6) som senast gjorde det godkänt i ett Stoderbykval. Kort distans och bakspår är visserligen inte det enklaste, men formen är bättre än raden och nu aviseras det barfota runt om för första gången som så klart är en intressant förändring.
Lycka till !