V86 Åby/Bollnäs – 14 miljoner extra i V86-jackpot! 💰

Hej allihopa,
Ny dag med spännande trav denna Elitloppsvecka, där V86 idag delas mellan Åby/Bollnäs och en JACKPOT på 14 miljoner extra finns i potten! 💰💰💰
📌 V86 20:30 Åby/Bollnäs📌
Åby bjuder på sina dubbla Open Stretch och ett 180 meter långt upplopp medan Bollnäs har ett upplopp som mäter 207 meter, något som gör spelanalysen lite extra intressant.
Tips och tankar inför travloppen delas här av Linus, Anderas, Timpa och Jesper.
In och kika!
Trots ett par timmar kvar till spelstopp är jag klar med vem jag kommer spika och det är 4 Jeriko Brick (V86-5). Hästen har visat en fin och uppåtgående formkurva på sistone, har läge för ledning samt körs av en viss Björn Goop. Kort distans ser jag dessutom bara som ett plus och händer inget oförutsett är jag tämligen övertygad om att vi får se en klassisk, spets och slut.
Om V86-5 var enkelt ser det desto knepigare ut i V86-3… Jag tippar förvisso 5 Garbino (V86-3), men håller inte med om att segerchansen är så pass god som de tidiga strecken gör gällande och här kommer jag gardera på med förhoppning om att få in en skräll. Varför inte någon av Untersteiners-duo 2 Oregon Boko eller 10 Bravo Chico?
Till sist kan jag också ”hinta” om att jag mest troligt kommer att gardera brett även i V86-4. Visst, 2 City Slicker (V86-4) är en bra häst och ska vara favorit, men någon överlägsen häst rör det sig inte om och när man får hästar som 3 Kingen J.A.B. och 5 Mister Nabab till under fem procent, ja då är det bara till att tacka och ta emot.
Björn Röcklinger har fått fram ett riktigt råämne i Readly Express avkomman 9 Intro (lopp 4). Har inlett karriären med två raka “dödenssegrar” på ett mycket imponerande vis. Senast fullkomligt “käkade” man upp obesegrade favoriten Rupert Boko i ett nafs över upploppet och det med sparade krafter i mål.
Jag köper inte att 2 City Slicker är storfavorit i den fjärde avdelningen. 9 Intro är minst lika bra om inte bättre än den överstreckade favoriten. Kör Ulf Ohlsson i tid så kommer det att bli ett sevärt lopp, jag är inte främmande för att vi får se en ny dödenskross.
9 Intro kan vara en chansspik för den modiga till fina 18 % (kommer att trenda uppåt). Om inte så lurar det spännande lågprocentare i vassen. Blir det bra fart på tillställningen så är 3 Kingen J.A.B intressant ifrån “hålet” (3%) och 6 Neutron Star som har härdats mot tufft motstånd (har även slagit favoriten förr).
Roligt spel-lopp där “tant Agda favoriten” ska fällas.
Omgångens bästa spik finns i avdelning 8. Örjan Kihlström kör 5 Orion, vilket han också gjort vid Orions bättre prestationer. Nu har han ett bra startspår och möter lite enklare hästar än vad han är van vid. Spetschansen ser god ut och därifrån tror jag att han blir mycket svårslagen. Bra spik till 34% i skrivande stund.
Timpa (Thomas Andersson):
📍Om Åby
Banlängd: 1 000 m
Banbredd (publiksida): 23 m
Banbredd (bortre långsida): 23 m
Upploppets längd: 180 m
Vinklad startbilsvinge: Nej
📍Om Bollnäs
Banlängd: 1 000 m
Banbredd (publiksida): 22 m
Banbredd (bortre långsida): 22 m
Upploppets längd: 207 m
Vinklad startbilsvinge: Nej
🥇 ENSAM PÅ LAPPEN 🥇
V86-6: 7 Ängsrask
💥 HULIGANDRAGET 💥
V86-2: 4 Ethel
🔥 SKRÄLLDUON 🔥
V86-7: 1 Gallo Jet
V86-8: 12 Don’t Forget Me
⭐ RANKAS HÖGST ⭐
1️⃣ – 4 Zozo W.F.
2️⃣ – 4 Ethel
3️⃣ – 9 Oliver Transs R.
4️⃣ – 2 City Slicker
5️⃣ – 2 Daytona Cash
6️⃣ – 7 Ängsrask
7️⃣ – 1 Gallo Jet
8️⃣ – 3 Oliver Schermer
👣 DD-LIRET 👣
DD-1: 1 Gallo Jet
DD-2: 3,5,10,11,12
5 rader 50kr = 250kr
Stort lycka till i afton!
Mvh Elisabet