GS75 Axevalla – Spikförslag och spelvärt lås!

Hej alla!
Idag vankas GS75 från Axevalla travet som kan stoltsera med Sveriges längsta upplopp på 227 meter, där mycket kan hända i slutduellerna de sista hundra meterna.
Gårdagens V85 blev rafflande där ingen i hela Sverige hittade 8 rätt men väl 7 rätt. ”Travögat” Thomas Öhman prickade snyggt in 7:an till sitt lag i sin exklusiva andel, flera lag gick även med plus.
✨TRAVÖGAT – EXKLUSIV, 175 078 kr
Här är mina tankar kring dagens GS75:
I dagens lopp blir det till att spika i första loppet (lopp 1) 2 Grodda Jet, även om spelprocenten är i högsta laget. Med ett perfekt startspår och tilltro till att Carl Johan Jepson löser uppgiften, då hästen gjort två fina lopp i år och imponerat så smått. Motbud saknas dock inte i detta jämna lopp, inte minst 6 Flame med Robert Berg som i dag går barfota blir spännande att se.
I skrivande stund är 7 Halina klar favorit (lopp 5) här dubblar jag med 1 Navigare. Hästen galopperade i ledningen i debuten för Adrian Kolgjini men håller sig hästen i rätt gångart skulle det inte förvåna om det blir spets och slut för detta toppstammade sto.
Större gardering blir det i voltstartsloppet (lopp 4), där det finns många fina hästar att ta med, såsom 10 That’s So Clever som har springspår, är fartfylld och trivs på Axevalla.
Lycka till i dag!
Mvh
Elisabet Hammarberg