Stochampionatet V75 Axevalla
Det blev en bra dag igår på Axevalla och flera spelläggare prickade sjuan. Idag är det Stochampionatet och vi har fina förutsättningar med toppenväder och banan fick fint beröm igår. Det kanske bli rekordtider även idag. Den här söndagen brukar generera hög utdelning och vi hoppas såklart det blir så även idag. Ni ska få mina heta och kalla tankar inför omgången.
Hot: 5 La Yuca tror jag vinner Stochampionatet i år och Redén har hittat ännu en vinnare. Han vann ju förra året med Kinglet Bird. 5 La Yuca har utvecklats starkt och har en grym speed. Hon har slagit sin främsta motståndare 9 Panthere D´Inverne förr och även om mitt hjärta klappar lite extra för den tuffa damen tror jag 5 La Yuca blir för tuff att rå på. Ingen stochampionatvinnare har vunnit från spår 9 tidigare och jag tror inte det sker i år heller. Örjan har vunnit det här loppet ett otal ggr tidigare och man vinner i år igen.
Cold: 6 Diva Ek har varit sjuk efter senast och även om hon brukar gå bra efter uppehåll tror jag det blir svårt att plocka ner 5 Great Skills som jag tror sitter i ledningen. Jag tror det blir spets och blommor. Man låter optimistiska från stallet då hon känns riktigt fin.
Lycka till!