V75 Kalmar – Omgångens mest överspelade!

Kalmar står som värd för helgens V75-omgång, och vi har frågat ett urval av våra spelläggare om vilken häst de anser vara mest överspelad i omgången.

FREDRIC LINDMAN

– 10 True Blue (V75-4) vann senast och visade fin form då, men nu är det helt andra förutsättningar. Vanlig vagn, hårt anmäld och dessutom ett snävt femtespår på tillägg för att det känns upplagt för strulig/tung resa. Nja, för mig är hon bara ett streck vid bred gardering, så att hon just nu tillhör favoriterna känns helt felaktigt.

JONAS HEIMERWALL

4 Toscana Southwind (V75-7) blir ständigt betrodd, fast hon aldrig lyckas vinna. Hon har förlorat mot bra hästar ett par gånger, det ska sägas, och hon har staplat upp andraplatser. Det är på intet sätt en dålig travare, men sällan har jag sett en häst få så högt förtroende gång på gång utan att lyckas vinna.

Karriärens segrar har tagits i lite enklare sällskap, men med lopp med högre förstapris än 40.000 har man startat 17 gånger – med noll vinster. Jag hoppas hon får vinna på V75 någon gång, men jag tror inte det kommer hända den här gången. Tillsammans med 15 Global Deadline (V75-4) är det här ett par av omgångens mest överspelade ekipage

EMELIE THEILER

Jag instämmer med Jonas Heimerwall angående 4 Toscana Southwind i (V75-7). Det känns som en häst som har svårt att sätta nosen först i slutstriderna och det har blivit fler andraplatser än segrar. Statistiken på V75 är heller inte så imponerande, 0/11. Sjuåringen måste leverera mer för att övertyga, och därför blir den min mest överspelade häst i omgången. 

ANNICA JOHANSSON

Känns som att 5 La Ferrari Dimanche i V75-7  kanske blir överspelad från att vara en 3% skräll när hon vann den 18 jan till att nu vara 46% och det kanske kommer stiga också. Det var kort distans förra gången 1600-meterslopp 5: 2-1-1 och på full distans 2100 meterslopp 28: 7-5-2 inte riktigt lika om man tänker på Jägersros korta upplopp och Kalmars långa upplopp. Hon tog ledningen på Jägersro och det är en fördel där men här på Kalmars långa upplopp kan det bli tunga ben på full distans. Visst hon verkar ha toppform men det har varit lite strul förut och om det har vunnit några favoriter förut så garderar jag sista loppet och hoppas på någon skräll. Främst emot 4 Toscana Southwind(26%) , 7 Chanel Trio(4,1%), 11 JJ Another Vinn(4,5%) kanske någon mer……

SEBASTIAN EDHOLM

I V75-4 så är 7 Hidethewinehoney knapp favorit i skrivande stund. Jag ser inget fel i att hon är någorlunda betrodd, då hon har bra fart för den här typen av lopp, men hon visade senast att hon trots en bra resa under större delen av loppet ändå inte bör göra så mycket jobb på egen hand. Spännande med Calle upp i sulkyn visserligen, men hon ska nog helst köras på chans och hoppas på turen med bra ryggar till 200-300 kvar. Tänkbar på kupongen, men för hårt betrodd på dessa premisser.

ANNICA JOHANSSON
JONAS HEIMERWALL
SEBASTIAN EDHOLM
FREDRIC LINDMAN
EMELIE THEILER
Här hittar du samtliga V75-lag
  • Dela sidan

Våra andelsspel

Välkomna till lagen!

Med Köpandel kan du vara med och spela tillsammans med landets främsta tipsters på ATG:s spelformer V85, V86, GS75, V64, V4, Top 7 och Big 9. Vi har andelar från 25 kronor.

Till ATG Tillsammans

Sugen på andelsspel till Svenska Spel?

På Överodds.se hittar du andelar till flera olika spelformer och du kan även lägga upp ett eget system till försäljning!

Till Spela Tillsammans

Travögats V85-spaning Bjerke!🔥

”Travögat” Thomas Öhman har synat V85 på Bjerke! Videotipsen och rubrikhästarna är ute nu!…

V85-Svår omgång som öppnar för stora möjligheter!

Vi beger oss till Norge och närmare bestämt Bjerke för helgens V85 omgång Vi…

GS75-En intressant och spelvärd omgång!

Linus Erikssons ger sin bästa och skarpa tips inför kvällens intressanta omgång på GS75…

V64 Åby – Här kan jackpotten ge extra klirr i kassan!

Inför kvällen har vi en spännande V64-omgång med jackpot att se fram emot! Linus…

V86-Bergsåker&Solvalla-Intressanta drag på gång!

Ikväll är dags för V86 och en härlig onsdagkväll när vi beger till Bergsåker…

Har du frågor eller synpunkter, kontakta info@trmedia.se

Spel från Svenska Spel Sport & Casino AB samt AB Trav och Galopp. Åldersgräns 18 år.

Vill du ha koll på ditt spelande?
Stödlinjen, www.stodlinjen.se, 020-819 100
Spelpaus, www.spelpaus.se
Spelfriheten, www.spelfriheten.se

Köpandel är en del av TR Media
Integritetspolicy | Tillgänglighet