Finaler på Solvalla
Vi ringde upp Linus Eriksson från Travronden Spel för att ställa några frågor inför lördagens spännande omgång.
Vad tycker du om V75-omgången på Solvalla?
– Finaler på Solvalla är alltid lite extra och denna omgång är inget undantag. För att vara i februarimånad håller sporten bra klass.
Har du någon skräll att bjuda på?
– 3 Major Ass (V75-1) är ingen dunderskräll sett till streckprocenten, men är trots det värd en varning. Hästen imponerade näst senast när han plockade ner 1 Joe Dalton från utvändigt ledaren och jag kan absolut se hästen vinna med liknande upplägg igen. Under tio procent när dessa rader skrivs är alldeles för lite! V75-4 är det öppnaste loppet i omgången och där hittar vi också ytterligare en häst som jag måste varna för. 3 Bicc’s Tobee (V75-4) har visat härliga fartresurser och ska denna gång också tävla med jänkarvagn för första gången. Med rätt resa kan han blåsa ner samtliga och det till en låg procent.
Har du redan nu bestämt vilken spik det blir?
– 6 High On Pepper (V75-3) utvecklades ifjol till en riktig topphäst och kommer till lördagens start med fem raka ettor i raden. I gulddivisionen har han visat att han inte har några övermän och så länge han inte är sjuk eller galopperar tar han en ny seger. Hög procent, men det ska det också vara. Spik!
Vad ska man tänka lite extra på?
– Tänk på att det är finaler och många har därför vässat sina hästar lite extra. Många hästar kan därför tänkas prestera sina hittills bästa prestationer.
När kan vi förvänta oss att du lägger ut ett preliminärt system på ditt/dina system?
– Runt lunchtid under lördagen planeras systemen vara klara för beskådning.