Spikar två överlägsna!
JACKPOT! Vi har haft en bra spelvecka med full pott på V64 bland annat, så tipsformen är på topp. Jackpot på V75 är bland det bästa som finns, och man lägger alltid ner lite extra tid på dom omgångarna. Den här gången har jag faktiskt valt att gå på två ruskigt starka spikar på mina system. Med den grunden så kan jag skapa stor potential för att plocka hem MILJONERNA. Den här omgången vill du inte sitta utan andel.
Omgångens bästa spik
Såg man 11 High On Pepper (V75-5) senast så lär man inte behöva fundera särskilt länge innan man spikar den här gången. Hästen stod för en fenomenal prestation för årstiden och med skor runt om. Han är både stark, snabb och har nu också visat att dagsformen är tillräckligt bra för att städa av alla hästar som tävlar i Sverige för dagen. Krossar allt igen!
Omgångens överspelade
V75-7 är ett öppet lopp, men favorit i nuläget är 5 Hannibal Face (V75-7), vilket inte känns rättvist. Det är så klart bra för honom att äntligen ha ett fint läge, och hästen har gjort det väldigt bra. Nu är det dock flera snabba och bra konkurrenter invändigt och det luktar dödens lång väg. Ett streck bland flera, men inte mer än så. Fel favorit!
Omgångens bästa skräll
Här bjuder jag på en ruggig ”bedövare” i 15 Daytona Roc (V75-2), som sett väldigt fin ut varje gång. Hon har också visat hög kapacitet för klassen, och senast så tömdes hon inte i skymundan. Hästen verkar bli konstans underskattad och nu hoppas tränare Björn Goop upp igen. Nu när alla tävlar med skor runt om så tror jag inte att Daytona Roc är sämre än någon annan i fältet.
Mina preliminära systemförslag ligger upplagda i samtliga lag – så det är bara att klicka in och kika innan ni väljer att ta en andel. Nu tar vi hem MILJONERNA tillsammans!
Mot alla rätt – igen!